042H1127 Danfoss Solenoid valve, EVRA 32
Write a Review
SKU:
042H1127
Availability:
2 - 3 weeks
Adding to cart… The item has been added
Description
Product details
Gross weight 4.73 kg
Net weight 4.32 kg
EAN 5702422171089
Gross weight 4.73 kg
Net weight 4.32 kg
EAN 5702422171089
Actuator system [mm] 13.5 mm
Ambient temperature -40 - 80 °C
Ambient temperature range [°F] [Max] 175 °F
Ambient temperature range [°F] [Min] -40 °F
Body material Cast iron
Coil No
Connection material Steel
Connection standard, inlet EN 10220
Connection standard, outlet EN 10220
Cv value [gal/min] 18.5 gal/min
Direction Straightway
Flow direction indicator Embossed 1-way arrow
Function NC
Inlet connection type Butt weld
Inlet size [in] 1 1/4 IN
Kv value [m³/h] 16 m3/h
Manual operation option No
Max. Working Pressure [bar] 42 bar
Max. Working Pressure [psig] 610 psig
MaxOPD[bar] 10W AC 21 bar
MaxOPD[bar] 12W AC 25 bar
MaxOPD[bar] 20W DC 14 bar
MaxOPD[psi] 14W AC 300 psi
Medium temp. range note Defrost max 130°C/265°F
Medium temperature range [°C] [Max] 105 °C
Medium temperature range [°C] [Min] -40 °C
Medium temperature range [°F] [Max] 221 °F
Medium temperature range [°F] [Min] -40 °F
MinODP [bar] 0.2 bar
MinODP [psi] 2.9 psi
Orifice size [mm] 22.23 mm
Outlet connection type Butt weld
Outlet size [in] 1 1/4 IN
Packing format Single pack
Parts Program name EVRA / EVRAT
Product accessories Solenoid valve accessories
Product group Solenoid valves
Product name Solenoid valve
Quantity per packing format 1 pc
Refrigerants R134a
R22
R401A
R402A
R404A
R407A
R407B
R407C
R407F
R409A
R410A
R421A
R502
R507
R717
Serviceable Solenoid valve spare parts
Type EVRA 32
Type designation Solenoid valve
Valve operation SERVO-PISTON
Actuator system [mm] 13.5 mm
Body material Cast iron
Coil No
Connection material Steel
Direction Straightway
Function NC
Inlet size [in] 1 1/4 IN
Kv value [m³/h] 16 m3/h
Manual operation option No
MaxOPD[bar] 10W AC 21 bar
MaxOPD[bar] 12W AC 25 bar
MaxOPD[bar] 20W DC 14 bar
MaxOPD[psi] 14W AC 300 psi
MinODP [bar] 0.2 bar
MinODP [psi] 2.9 psi
Orifice size [mm] 22.23 mm
Outlet size [in] 1 1/4 IN
Packing format Single pack
Product group Solenoid valves
Product name Solenoid valve
Refrigerants R134a
R22
R401A
R402A
R404A
R407A
R407B
R407C
R407F
R409A
R410A
R421A
R502
R507
R717
Type EVRA 32
Valve operation SERVO-PISTON
Product details
Actuator system [mm] 13.5 mm
MaxOPD[bar] 10W AC 21 bar
MaxOPD[bar] 12W AC 25 bar
MaxOPD[bar] 20W DC 14 bar
MaxOPD[psi] 14W AC 300 psi
MinODP [bar] 0.2 bar
MinODP [psi] 2.9 psi
Orifice size [mm] 22.23 mm
Actuator system [mm] 13.5 mm
MaxOPD[bar] 10W AC 21 bar
MaxOPD[bar] 12W AC 25 bar
MaxOPD[bar] 20W DC 14 bar
MaxOPD[psi] 14W AC 300 psi
MinODP [bar] 0.2 bar
MinODP [psi] 2.9 psi
Orifice size [mm] 22.23 mm