FC-280P15KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8
Write a Review
SKU:
136L2205
Frequency converterFC-280P15KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8VLT® Midi Drive FC-28015 kW / 20 HP, Three phase 380-480 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)…
Adding to cart… The item has been added
Description
Frequency converter
FC-280P15KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8
VLT® Midi Drive FC-280
15 kW / 20 HP, Three phase 380-480 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake chopper, No display
Coated PCB, Latest release
Integrated EtherCAT
Frame: K4
Other options according to Model code
Model code: FC-280P15KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 11.7 Kilogram
Net weight 11.4 Kilogram
EAN 5710108787820
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group FC- VLT® Midi Drive FC-
Series 280 280
Power Size P15K 15 kW / 20 HP
Voltage T4 Three phase 380-480 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake & Stop B Brake chopper
Display X No display
Coating C Coated PCB
Mains Option X No mains options
Adaptation A X No Adaption
Adaptation B X No Adaption
Special Version SXXX Latest release
Software Language Pack X Standard language pack
Control Card A8 Integrated EtherCAT
Frame Size K4 K4
Typecode Part 2 XXXSXXXXA8
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Calculated Gross Weight [kg] 8.5
Calculated Net Weight [kg] 8.2
Intermittent Current (HO) [A] 46.5 46.5
Continuous Current (HO) [A] 31 31
Continuous Current (HO) [A] 27 27
Power Loss HO [W] 393.4 393.4
kVA 21.5 21.5
Power 160% (HO) [KW] 15 15