FC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA0
Write a Review
SKU:
134U7725
Frequency converterFC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA0VLT® Midi Drive FC-28022 kW / 30 HP, Three phase 380-480 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)…
Frequency converter
FC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA0
VLT® Midi Drive FC-280
22 kW / 30 HP, Three phase 380-480 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake chopper, No display
Coated PCB, Latest release
Integrated Profibus DP
Frame: K5
Other options according to Model code
Model code: FC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA0
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 12.79 Kilogram
Net weight 11.65 Kilogram
EAN 5710108037765
Series 280 280
Power Size P22K 22 kW / 30 HP
Voltage T4 Three phase 380-480 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Control Card A0 Integrated Profibus DP
Frame Size K5 K5
Typecode Part 2 XXXSXXXXA0
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Calculated Gross Weight [kg] 11.8
Calculated Net Weight [kg] 11.5
Intermittent Current (HO) [A] 63.8 63.8
Continuous Current (HO) [A] 42.5 42.5
Continuous Current (HO) [A] 40 40
Power Loss HO [W] 467.5 467.5
kVA 29.5 29.5
Power 160% (HO) [KW] 22 22