FC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8
Write a Review
SKU:
136L2207
Frequency converterFC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8VLT® Midi Drive FC-28022 kW / 30 HP, Three phase 380-480 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)…
Frequency converter
FC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8
VLT® Midi Drive FC-280
22 kW / 30 HP, Three phase 380-480 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake chopper, No display
Coated PCB, Latest release
Integrated EtherCAT
Frame: K5
Other options according to Model code
Model code: FC-280P22KT4E20H1BXCXXXSXXXXA8
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 11.8 Kilogram
Net weight 11.5 Kilogram
EAN 5710108787844
Series 280 280
Power Size P22K 22 kW / 30 HP
Voltage T4 Three phase 380-480 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Control Card A8 Integrated EtherCAT
Frame Size K5 K5
Typecode Part 2 XXXSXXXXA8
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Calculated Gross Weight [kg] 11.8
Calculated Net Weight [kg] 11.5
Intermittent Current (HO) [A] 63.8 63.8
Continuous Current (HO) [A] 42.5 42.5
Continuous Current (HO) [A] 40 40
Power Loss HO [W] 467.5 467.5
kVA 29.5 29.5
Power 160% (HO) [KW] 22 22