FC-280P2K2T4E20H1BXCXXXSXXXXA8
Write a Review
SKU:
136L2199
Frequency converterFC-280P2K2T4E20H1BXCXXXSXXXXA8VLT® Midi Drive FC-2802.2 kW / 3.0 HP, Three phase 380-480 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400…
Frequency converter
FC-280P2K2T4E20H1BXCXXXSXXXXA8
VLT® Midi Drive FC-280
2.2 kW / 3.0 HP, Three phase 380-480 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake chopper, No display
Coated PCB, Latest release
Integrated EtherCAT
Frame: K1
Other options according to Model code
Model code: FC-280P2K2T4E20H1BXCXXXSXXXXA8
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 3.3 Kilogram
Net weight 2.87 Kilogram
EAN 5710108787769
Series 280 280
Power Size P2K2 2.2 kW / 3.0 HP
Voltage T4 Three phase 380-480 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Control Card A8 Integrated EtherCAT
Frame Size K1 K1
Typecode Part 2 XXXSXXXXA8
Product Catalog GLBL Global (Standard)
Calculated Gross Weight [kg] 2.8
Calculated Net Weight [kg] 2.5
Intermittent Current (HO) [A] 8.5 8.5
Continuous Current (HO) [A] 5.3 5.3
Continuous Current (HO) [A] 4.8 4.8
Power Loss HO [W] 74 74
kVA 3.7 3.7
Power 160% (HO) [KW] 2.2 2.2