FC-280P7K5T4E20H1BXCXXXSFS1XAL
Write a Review
SKU:
132L1986
Frequency converterFC-280P7K5T4E20H1BXCXXXSFS1XALVLT® Midi Drive FC-2807.5 kW / 10 HP, Three phase 380-480 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V…
Frequency converter
FC-280P7K5T4E20H1BXCXXXSFS1XAL
VLT® Midi Drive FC-280
7.5 kW / 10 HP, Three phase 380-480 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake chopper, No display
Coated PCB, Funct. Safety over com
Integrated PROFINET
Frame: K3
Other options according to Model code
Model code: FC-280P7K5T4E20H1BXCXXXSFS1XAL
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 4.9 Kilogram
Net weight 4.6 Kilogram
EAN 5714853413324
Series 280 280
Power Size P7K5 7.5 kW / 10 HP
Voltage T4 Three phase 380-480 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Adaptation B X No Adaption
Special Version SFS1 Funct. Safety over com
Software Language Pack X Standard language pack
Control Card AL Integrated PROFINET
Frame Size K3 K3
Typecode Part 1 FC-280P7K5T4E20H1BXC
Typecode Part 2 XXXSFS1XAL
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Calculated Gross Weight [kg] 4.9
Calculated Net Weight [kg] 4.6
Intermittent Current (HO) [A] 24.8 24.8
Continuous Current (HO) [A] 15.5 15.5
Continuous Current (HO) [A] 14 14
Power Loss HO [W] 192.8 192.8
kVA 10.7 10.7
Power 160% (HO) [KW] 7.5 7.5