FC-280PK55T4E20H1BXCXXXSXXXXA0
Write a Review
SKU:
134U7713
Frequency converterFC-280PK55T4E20H1BXCXXXSXXXXA0VLT® Midi Drive FC-2800.55 kW / 0.75 HP, Three phase 380-480 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(4…
Adding to cart… The item has been added
Description
Frequency converter
FC-280PK55T4E20H1BXCXXXSXXXXA0
VLT® Midi Drive FC-280
0.55 kW / 0.75 HP, Three phase 380-480 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake chopper, No display
Coated PCB, Latest release
Integrated Profibus DP
Frame: K1
Other options according to Model code
Model code: FC-280PK55T4E20H1BXCXXXSXXXXA0
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 3.16 Kilogram
Net weight 2.73 Kilogram
EAN 5710108037444
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group FC- VLT® Midi Drive FC-
Series 280 280
Power Size PK55 0.55 kW / 0.75 HP
Voltage T4 Three phase 380-480 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake & Stop B Brake chopper
Display X No display
Coating C Coated PCB
Mains Option X No mains options
Adaptation A X No Adaption
Adaptation B X No Adaption
Special Version SXXX Latest release
Software Language Pack X Standard language pack
Control Card A0 Integrated Profibus DP
Frame Size K1 K1
Typecode Part 2 XXXSXXXXA0
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Calculated Gross Weight [kg] 2.8
Calculated Net Weight [kg] 2.5
Intermittent Current (HO) [A] 2.7 2.7
Continuous Current (HO) [A] 1.7 1.7
Continuous Current (HO) [A] 1.6 1.6
Power Loss HO [W] 25.2 25.2
kVA 1.2 1.2
Power 160% (HO) [KW] 0.55 0.55