FC-280PK75S2E20H1XXCXXXSXXXXA8
Write a Review
SKU:
136L2247
Frequency converterFC-280PK75S2E20H1XXCXXXSXXXXA8VLT® Midi Drive FC-2800.75 kW / 1.0 HP, Single phase 200-240 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(4…
Frequency converter
FC-280PK75S2E20H1XXCXXXSXXXXA8
VLT® Midi Drive FC-280
0.75 kW / 1.0 HP, Single phase 200-240 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
No Brake chopper, No display
Coated PCB, Latest release
Integrated EtherCAT
Frame: K1
Other options according to Model code
Model code: FC-280PK75S2E20H1XXCXXXSXXXXA8
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 3.21 Kilogram
Net weight 2.78 Kilogram
EAN 5710108788247
Series 280 280
Power Size PK75 0.75 kW / 1.0 HP
Voltage S2 Single phase 200-240 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake & Stop X No Brake chopper
Control Card A8 Integrated EtherCAT
Frame Size K1 K1
Typecode Part 2 XXXSXXXXA8
Calculated Net Weight [kg] 2.5
Intermittent Current (HO) [A] 6.7 6.7
Continuous Current (HO) [A] 4.2 4.2
Power Loss HO [W] 56.2 56.2
kVA 1.7 1.7
Power 160% (HO) [KW] 0.75 0.75