FC-280PK75T4E20H1BXCXXXSXXXXAN
Write a Review
SKU:
134X0697
Frequency converterFC-280PK75T4E20H1BXCXXXSXXXXANVLT® Midi Drive FC-2800.75 kW / 1.0 HP, Three phase 380-480 VACIP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(40…
Adding to cart… The item has been added
Description
Frequency converter
FC-280PK75T4E20H1BXCXXXSXXXXAN
VLT® Midi Drive FC-280
0.75 kW / 1.0 HP, Three phase 380-480 VAC
IP20 / Chassis, EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake chopper, No display
Coated PCB, Latest release
Integrated EtherNET IP
Frame: K1
Other options according to Model code
Model code: FC-280PK75T4E20H1BXCXXXSXXXXAN
Note: The FC 280 does not include an LCP display or Memory Module.
The LCP and the Memory Module can be ordered as an Accessory.
Gross weight 3.15 Kilogram
Net weight 2.72 Kilogram
EAN 5710108067687
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group FC- VLT® Midi Drive FC-
Series 280 280
Power Size PK75 0.75 kW / 1.0 HP
Voltage T4 Three phase 380-480 VAC
Enclosure E20 IP20 / Chassis
RFI Filter H1 EMC Cat C1(200V)/C2(400V)
Brake & Stop B Brake chopper
Display X No display
Coating C Coated PCB
Mains Option X No mains options
Adaptation A X No Adaption
Adaptation B X No Adaption
Special Version SXXX Latest release
Software Language Pack X Standard language pack
Control Card AN Integrated EtherNET IP
Frame Size K1 K1
Typecode Part 1 FC-280PK75T4E20H1BXC
Typecode Part 2 XXXSXXXXAN
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Calculated Gross Weight [kg] 2.8
Calculated Net Weight [kg] 2.5
Intermittent Current (HO) [A] 3.5 3.5
Continuous Current (HO) [A] 2.2 2.2
Continuous Current (HO) [A] 2.1 2.1
Power Loss HO [W] 30 30
kVA 1.5 1.5
Power 160% (HO) [KW] 0.75 0.75