FC-302P11KT7E20H5BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4845
Frequency converterFC-302P11KT7E20H5BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P11K) 11 KW / 15 HP, Specific Ratings: 7.5kW@525-550V, 10HP@575…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P11K) 11 KW / 15 HP, Specific Ratings: 7.5kW@525-550V, 10HP@575V, 11kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,(E20) IP20 / Chassis
Marine,ruggedis RFI A2(C3)
Brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B4
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code: FC-302P11KT7E20H5BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 23.59 Kilogram
Net weight 19.89 Kilogram
EAN 5714853131426
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group FC- VLT® AutomationDrive FC-
Series 302 302
Power Rating P11K (P11K) 11 KW / 15 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
Possible rating issue WARN01 Possible Rating Issue:
Enclosure E20 (E20) IP20 / Chassis
RFI Filter H5 Marine,ruggedis RFI A2(C3)
Brake - Safe Stop B Brake chopper
LCP G Graphical Loc. Cont. Panel
Coating PCB C Coated PCB
Mains Option D Loadsharing
Adaptation A X Standard Cable Entries
Adaptation B X No adaptation
Software Release SXXX Latest release std. SW.
Software Language Pack X Standard Language Pack
A Option AX No A Option
B Option BX No B Option
C0 Option MCO CX No C0 option
C1 Option X No C1 option
C Option Software XX No software option
D Option DX No D option
Frame Size B4 B4
Typecode Part 1 FC-302P11KT7E20H5BGC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Variant condition (ref. YV00)
302_2
302_POWER_GROUP_2
60086
A_OPT_FC-302P11KT7AX
BR_FC-302P11KT7B
BR_FC-302P11KT7BH5
B_OPT_FC-302P11KT7BX
C0_OPT_FC-302P11KT7CX
C1_OPT_FC-302P11KT7X
COT_FC-302P11KT7C
C_OPT_FC-302P11KT7XX
D_OPT_FC-302P11KT7DX
ECL_FC-302P11KT7E20
ECL_FC-302P11KT7E20H5
FC-302
FC-302P11KT7
FRAME_B4
HDW21_FC-302P11KT7D
HDW21_FC-302P11KT7DH5
HDW22_FC-302P11KT7X
HDW22_FC-302P11KT7XH5
HDW23_FC-302P11KT7X
HDW23_FC-302P11KT7XH5
IN_POWER_GROUP_2
LCP_FC-302P11KT7G
P11K
RFI_FC-302P11KT7H5
SV_FC-302P11KT7SXXX
SV_FC-302SXXX
SV_FC-302SXXXB4
VLT
Variant condition (Purch)
302_POWER_GROUP_2
A_OPT_FC-302P11KT7AX
BR_FC-302P11KT7B
BR_FC-302P11KT7BH5
B_OPT_FC-302P11KT7BX
C0_OPT_FC-302P11KT7CX
C1_OPT_FC-302P11KT7X
COT_FC-302P11KT7C
C_OPT_FC-302P11KT7XX
D_OPT_FC-302P11KT7DX
ECL_FC-302P11KT7E20
ECL_FC-302P11KT7E20H5
FC-302
FC-302P11KT7
HDW21_FC-302P11KT7D
HDW21_FC-302P11KT7DH5
HDW22_FC-302P11KT7X
HDW22_FC-302P11KT7XH5
HDW23_FC-302P11KT7X
HDW23_FC-302P11KT7XH5
IN_POWER_GROUP_2
LCP_FC-302P11KT7G
P11K
RFI_FC-302P11KT7H5
SV_FC-302P11KT7SXXX
SV_FC-302SXXX
SV_FC-302SXXXB4
VLT
Power 160% (HO) [KW] 11 11
Power 110% (NO) [KW] 15 15
Height [mm] 516,0 516,0
Width w/ no C options [mm] 229,0 229,0
Depth [mm] 242,0 242,0
Depth with Option A/B [mm] 242,0 242,0
kVA 15.5 15.5
Power Loss NO [W] 220 220
Power Loss NO [W] 220 220
Power Loss HO [W] 150 150
Power Loss HO [W] 150 150
Continuous Current (NO) [A] 19 19
Intermittent Current (NO) [A] 20.9 20.9
Continuous Current (NO) [A] 18 18
Intermittent Current (NO) [A] 19.8 19.8
Continuous Current (HO) [A] 14 14
Intermittent Current (HO) [A] 22.4 22.4
Continuous Current (HO) [A] 13 13
Intermittent Current (HO) [A] 20.8 20.8
Power Rating at 525-550V 7.5kW 7.5kW
Power Rating at 575V 10HP 10HP
Power Rating at 690V 11kW 11kW