FC-302P11KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4585
Frequency converterFC-302P11KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P11K) 11 KW / 15 HP, Specific Ratings: 7.5kW@525-550V, 10HP@575…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P11K) 11 KW / 15 HP, Specific Ratings: 7.5kW@525-550V, 10HP@575V, 11kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B2
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code: FC-302P11KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 29.71 Kilogram
Net weight 26.15 Kilogram
EAN 5714853128020
Series 302 302
Power Rating P11K (P11K) 11 KW / 15 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
Possible rating issue WARN01 Possible Rating Issue:
Enclosure E21 IP21 / Type 1
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop X No brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
A Option AX No A Option
B Option BX No B Option
D Option DX No D option
Frame Size B2 B2
Typecode Part 1 FC-302P11KT7E21H2XXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 160% (HO) [KW] 11 11
Power 110% (NO) [KW] 15 15
Height [mm] 664,0 664,0
Width w/ no C options [mm] 243,0 243,0
Depth [mm] 261,0 261,0
Depth with Option A/B [mm] 261,0 261,0
kVA 15.5 15.5
Power Loss NO [W] 220 220
Power Loss NO [W] 220 220
Power Loss HO [W] 150 150
Power Loss HO [W] 150 150
Continuous Current (NO) [A] 19 19
Intermittent Current (NO) [A] 20.9 20.9
Continuous Current (NO) [A] 18 18
Intermittent Current (NO) [A] 19.8 19.8
Continuous Current (HO) [A] 14 14
Intermittent Current (HO) [A] 22.4 22.4
Continuous Current (HO) [A] 13 13
Intermittent Current (HO) [A] 20.8 20.8
Power Rating at 525-550V 7.5kW 7.5kW
Power Rating at 575V 10HP 10HP
Power Rating at 690V 11kW 11kW