FC-302P15KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4610
Frequency converterFC-302P15KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V, 15kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
Brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B2
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code: FC-302P15KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 30.15 Kilogram
Net weight 26.59 Kilogram
EAN 5714853128129
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group FC- VLT® AutomationDrive FC-
Series 302 302
Power Rating P15K (P15K) 15 KW / 20 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
Possible rating issue WARN01 Possible Rating Issue:
Enclosure E21 IP21 / Type 1
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop B Brake chopper
LCP G Graphical Loc. Cont. Panel
Coating PCB C Coated PCB
Mains Option D Loadsharing
Adaptation A X Standard Cable Entries
Adaptation B X No adaptation
Software Release SXXX Latest release std. SW.
Software Language Pack X Standard Language Pack
A Option AX No A Option
B Option BX No B Option
C0 Option MCO CX No C0 option
C1 Option X No C1 option
C Option Software XX No software option
D Option DX No D option
Frame Size B2 B2
Typecode Part 1 FC-302P15KT7E21H2BGC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 160% (HO) [KW] 15 15
Power 110% (NO) [KW] 18.5 18.5
Height [mm] 664,0 664,0
Width w/ no C options [mm] 243,0 243,0
Depth [mm] 261,0 261,0
Depth with Option A/B [mm] 261,0 261,0
kVA 21.5 21.5
Power Loss NO [W] 300 300
Power Loss NO [W] 300 300
Power Loss HO [W] 220 220
Power Loss HO [W] 220 220
Continuous Current (NO) [A] 23 23
Intermittent Current (NO) [A] 25.3 25.3
Continuous Current (NO) [A] 22 22
Intermittent Current (NO) [A] 24.2 24.2
Continuous Current (HO) [A] 19 19
Intermittent Current (HO) [A] 30.4 30.4
Continuous Current (HO) [A] 18 18
Intermittent Current (HO) [A] 28.8 28.8
Power Rating at 525-550V 11kW 11kW
Power Rating at 575V 15HP 15HP
Power Rating at 690V 15kW 15kW