FC-302P22KT7E20H4BXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4580
Frequency converterFC-302P22KT7E20H4BXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P22K) 22 KW / 30 HP, Specific Ratings: 18.5kW@525-550V, 25HP@57…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P22K) 22 KW / 30 HP, Specific Ratings: 18.5kW@525-550V, 25HP@575V, 22kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,(E20) IP20 / Chassis
RFI class A1 (C2)
Brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B4
Other options according to Model code
Model code: FC-302P22KT7E20H4BXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 25 Kilogram
Net weight 21.3 Kilogram
EAN 5714853127948
Series 302 302
Power Rating P22K (P22K) 22 KW / 30 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
Possible rating issue WARN01 Possible Rating Issue:
Enclosure E20 (E20) IP20 / Chassis
RFI Filter H4 RFI class A1 (C2)
Brake - Safe Stop B Brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
D Option DX No D option
Frame Size B4 B4
Typecode Part 1 FC-302P22KT7E20H4BXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 160% (HO) [KW] 22 22
Power 110% (NO) [KW] 30 30
Height [mm] 516,0 516,0
Width w/ no C options [mm] 229,0 229,0
Depth [mm] 242,0 242,0
Depth with Option A/B [mm] 242,0 242,0
kVA 32.3 32.3
Power Loss NO [W] 440 440
Power Loss NO [W] 440 440
Power Loss HO [W] 370 370
Power Loss HO [W] 370 370
Continuous Current (NO) [A] 36 36
Intermittent Current (NO) [A] 39.6 39.6
Continuous Current (NO) [A] 34 34
Intermittent Current (NO) [A] 37.4 37.4
Continuous Current (HO) [A] 28 28
Intermittent Current (HO) [A] 44.8 44.8
Continuous Current (HO) [A] 27 27
Intermittent Current (HO) [A] 43.2 43.2
Power Rating at 525-550V 18.5kW 18.5kW
Power Rating at 575V 25HP 25HP
Power Rating at 690V 22kW 22kW