FC-302P30KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4589
Frequency converterFC-302P30KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P30K) 30 KW / 40 HP, Specific Ratings: 22kW@525-550V, 30HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P30K) 30 KW / 40 HP, Specific Ratings: 22kW@525-550V, 30HP@575V, 30kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: C2
Other options according to Model code
Model code: FC-302P30KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 56.99 Kilogram
Net weight 53.65 Kilogram
EAN 5714853127993
Series 302 302
Power Rating P30K (P30K) 30 KW / 40 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop X No brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
D Option DX No D option
Frame Size C2 C2
Typecode Part 1 FC-302P30KT7E21H2XXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 150% (HO) [KW] 30 30
Power 110% (NO) [KW] 37 37
Height [mm] 780,0 780,0
Width w/ no C options [mm] 370,0 370,0
Depth [mm] 332,0 332,0
Depth with Option A/B [mm] 332,0 332,0
kVA 40.6 40.6
Power Loss NO [W] 740 740
Power Loss NO [W] 740 740
Power Loss HO [W] 600 600
Power Loss HO [W] 600 600
Continuous Current (NO) [A] 43 43
Intermittent Current (NO) [A] 47.3 47.3
Continuous Current (NO) [A] 41 41
Intermittent Current (NO) [A] 45.1 45.1
Continuous Current (HO) [A] 36 36
Intermittent Current (HO) [A] 54 54
Continuous Current (HO) [A] 34 34
Intermittent Current (HO) [A] 51 51
Power Rating at 525-550V 22kW 22kW
Power Rating at 575V 30HP 30HP
Power Rating at 690V 30kW 30kW