FC-302P37KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4590
Frequency converterFC-302P37KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P37K) 37 KW / 50 HP, Specific Ratings: 30kW@525-550V, 40HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P37K) 37 KW / 50 HP, Specific Ratings: 30kW@525-550V, 40HP@575V, 37kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Other options according to Model code
Model code: FC-302P37KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 56.99 Kilogram
Net weight 53.65 Kilogram
EAN 5714853128204
Series 302 302
Power Rating P37K (P37K) 37 KW / 50 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop X No brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
Frame Size C2 C2
Typecode Part 1 FC-302P37KT7E21H2XXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 150% (HO) [KW] 37 37
Power 110% (NO) [KW] 45 45
Depth with Option A/B [mm] 332,0 332,0
kVA 49 49
Power Loss NO [W] 900 900
Power Loss NO [W] 900 900
Power Loss HO [W] 740 740
Power Loss HO [W] 740 740
Continuous Current (NO) [A] 54 54
Intermittent Current (NO) [A] 59.4 59.4
Continuous Current (NO) [A] 52 52
Intermittent Current (NO) [A] 57.2 57.2
Continuous Current (HO) [A] 43 43
Intermittent Current (HO) [A] 64.5 64.5
Continuous Current (HO) [A] 41 41
Intermittent Current (HO) [A] 61.5 61.5
Power Rating at 525-550V 30kW 30kW
Power Rating at 575V 40HP 40HP
Power Rating at 690V 37kW 37kW