FC-302P45KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4613
Frequency converterFC-302P45KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P45K) 45 KW / 60 HP, Specific Ratings: 37kW@525-550V, 50HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P45K) 45 KW / 60 HP, Specific Ratings: 37kW@525-550V, 50HP@575V, 45kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
Brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Other options according to Model code
Model code: FC-302P45KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 57.63 Kilogram
Net weight 54.29 Kilogram
EAN 5714853128150
Series 302 302
Power Rating P45K (P45K) 45 KW / 60 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop B Brake chopper
LCP G Graphical Loc. Cont. Panel
Frame Size C2 C2
Typecode Part 1 FC-302P45KT7E21H2BGC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 150% (HO) [KW] 45 45
Power 110% (NO) [KW] 55 55
Depth with Option A/B [mm] 332,0 332,0
kVA 62.1 62.1
Power Loss NO [W] 1100 1100
Power Loss NO [W] 1100 1100
Power Loss HO [W] 900 900
Power Loss HO [W] 900 900
Continuous Current (NO) [A] 65 65
Intermittent Current (NO) [A] 71.5 71.5
Continuous Current (NO) [A] 62 62
Intermittent Current (NO) [A] 68.2 68.2
Continuous Current (HO) [A] 54 54
Intermittent Current (HO) [A] 81 81
Continuous Current (HO) [A] 52 52
Intermittent Current (HO) [A] 78 78
Power Rating at 525-550V 37kW 37kW
Power Rating at 575V 50HP 50HP
Power Rating at 690V 45kW 45kW