FC-302P45KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4592
Frequency converterFC-302P45KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P45K) 45 KW / 60 HP, Specific Ratings: 37kW@525-550V, 50HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P45K) 45 KW / 60 HP, Specific Ratings: 37kW@525-550V, 50HP@575V, 45kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: C2
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code: FC-302P45KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 56.99 Kilogram
Net weight 53.65 Kilogram
EAN 5714853128228
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group FC- VLT® AutomationDrive FC-
Series 302 302
Power Rating P45K (P45K) 45 KW / 60 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
Possible rating issue WARN01 Possible Rating Issue:
Enclosure E21 IP21 / Type 1
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop X No brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
Coating PCB C Coated PCB
Mains Option D Loadsharing
Adaptation A X Standard Cable Entries
Adaptation B X No adaptation
Software Release SXXX Latest release std. SW.
Software Language Pack X Standard Language Pack
A Option AX No A Option
B Option BX No B Option
C0 Option MCO CX No C0 option
C1 Option X No C1 option
C Option Software XX No software option
D Option DX No D option
Frame Size C2 C2
Typecode Part 1 FC-302P45KT7E21H2XXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 150% (HO) [KW] 45 45
Power 110% (NO) [KW] 55 55
Height [mm] 780,0 780,0
Width w/ no C options [mm] 370,0 370,0
Depth [mm] 332,0 332,0
Depth with Option A/B [mm] 332,0 332,0
kVA 62.1 62.1
Power Loss NO [W] 1100 1100
Power Loss NO [W] 1100 1100
Power Loss HO [W] 900 900
Power Loss HO [W] 900 900
Continuous Current (NO) [A] 65 65
Intermittent Current (NO) [A] 71.5 71.5
Continuous Current (NO) [A] 62 62
Intermittent Current (NO) [A] 68.2 68.2
Continuous Current (HO) [A] 54 54
Intermittent Current (HO) [A] 81 81
Continuous Current (HO) [A] 52 52
Intermittent Current (HO) [A] 78 78
Power Rating at 525-550V 37kW 37kW
Power Rating at 575V 50HP 50HP
Power Rating at 690V 45kW 45kW