FC-302P55KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4616
Frequency converterFC-302P55KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P55K) 55 KW / 75 HP, Specific Ratings: 45kW@525-550V, 60HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P55K) 55 KW / 75 HP, Specific Ratings: 45kW@525-550V, 60HP@575V, 55kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
Brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Other options according to Model code
Model code: FC-302P55KT7E21H2BGCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 57.73 Kilogram
Net weight 54.39 Kilogram
EAN 5714853128402
Series 302 302
Power Rating P55K (P55K) 55 KW / 75 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop B Brake chopper
LCP G Graphical Loc. Cont. Panel
Frame Size C2 C2
Typecode Part 1 FC-302P55KT7E21H2BGC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 150% (HO) [KW] 55 55
Power 110% (NO) [KW] 75 75
Depth with Option A/B [mm] 332,0 332,0
kVA 74.1 74.1
Power Loss NO [W] 1500 1500
Power Loss NO [W] 1500 1500
Power Loss HO [W] 1100 1100
Power Loss HO [W] 1100 1100
Continuous Current (NO) [A] 87 87
Intermittent Current (NO) [A] 95.7 95.7
Continuous Current (NO) [A] 83 83
Intermittent Current (NO) [A] 91.3 91.3
Continuous Current (HO) [A] 65 65
Intermittent Current (HO) [A] 97.5 97.5
Continuous Current (HO) [A] 62 62
Intermittent Current (HO) [A] 93 93
Power Rating at 525-550V 45kW 45kW
Power Rating at 575V 60HP 60HP
Power Rating at 690V 55kW 55kW