FC-302P55KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
VLT® AutomationDrive FC-302
(P55K) 55 KW / 75 HP, Specific Ratings: 45kW@525-550V, 60HP@575V, 55kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | P55K | (P55K) 55 KW / 75 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 - 690 VAC * | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake - Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | X | No Loc. Cont. Panel | |
| D Option | DX | No D option | |
| Frame Size | C2 | C2 | |
| Typecode Part 1 | FC-302P55KT7E21H2XXC | ||
| Typecode Part 2 | DXXSXXXXAXBXCXXXXDX | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Power 150% (HO) [KW] | 55 | 55 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 75 | 75 | |
| Power Rating at 525-550V | 45kW | 45kW | |
| Power Rating at 575V | 60HP | 60HP | |
| Power Rating at 690V | 55kW | 55kW | |