FC-302P75KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4594
Frequency converterFC-302P75KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P75K) 75 KW / 100 HP, Specific Ratings: 55kW@525-550V, 75HP@575…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P75K) 75 KW / 100 HP, Specific Ratings: 55kW@525-550V, 75HP@575V, 75kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Other options according to Model code
Model code: FC-302P75KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 57.09 Kilogram
Net weight 53.75 Kilogram
EAN 5714853128044
Series 302 302
Power Rating P75K (P75K) 75 KW / 100 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop X No brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
Frame Size C2 C2
Typecode Part 1 FC-302P75KT7E21H2XXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 150% (HO) [KW] 75 75
Power 110% (NO) [KW] 90 90
Depth with Option A/B [mm] 332,0 332,0
kVA 99.2 99.2
Power Loss NO [W] 1800 1800
Power Loss NO [W] 1800 1800
Power Loss HO [W] 1500 1500
Power Loss HO [W] 1500 1500
Continuous Current (NO) [A] 105 105
Intermittent Current (NO) [A] 116 116
Continuous Current (NO) [A] 100 100
Intermittent Current (NO) [A] 110 110
Continuous Current (HO) [A] 87 87
Intermittent Current (HO) [A] 130 130
Continuous Current (HO) [A] 83 83
Intermittent Current (HO) [A] 124 124
Power Rating at 525-550V 55kW 55kW
Power Rating at 575V 75HP 75HP
Power Rating at 690V 75kW 75kW