NXP00615-A5T1SSV-A1A3A4B500+DPAP+DLSE
Write a Review
SKU:
135X9418
NXP00615-A5T1SSV-A1A3A4B500 +DPAP+DLSE Vacon NXP Frequency Converter380 – 500 Vac (465-800 Vdc), 61 Amp, IP54/NEMA12Alpha-numeric displayIEC61800-3 …
Adding to cart… The item has been added
Description
Vacon NXP Frequency Converter
380 – 500 Vac (465-800 Vdc), 61 Amp, IP54/NEMA12
Alpha-numeric display
IEC61800-3 for IT networks
Integrated Brake chopper
A Slot: 6DI,DO,2AI,1AO,+10Vr,+24V
B Slot: 1RO(NO/NC),1RO(NC), therm
C Slot: 3DI (Enc.RS422), +5V/+15V
D Slot: 3RO(NO)
E Slot: No board
Manual: Swedish
Frame 06
Other options according to Model code
Model code: NXP00615-A5T1SSV-A1A3A4B500+DPAP+DLSE
The VACON® NX family of air-cooled and liquid-cooled drives is
designed for a broad range of demanding industrial applications.
Gross weight 19.5 Kilogram
Net weight 18.5 Kilogram
EAN 5710108457358
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group NXP NXP Frequency Converter
Customized Drive +BM26 Vacon Dark Grey NXP
Mechanical Modification S Standard air cooled drive
Mains voltage 5- 380 – 500 Vac (465-800 Vdc)
Current 0061 61 Amp
Control Keypad A Alpha-numeric display
Enclosure 5 IP54/NEMA12
EMC emission levels T IEC61800-3 for IT networks
Brake Chopper 1 Integrated Brake chopper
Electrical Modification S 6-pulse with choke
Card Modifications V- DirectConn. w Varnished Boards
Shipping Package +GSCB Cardboard box as Shipping pack
Warranty +WT01 Warranty 12/18 months
Gland Plate Option +QGLC Inch conduit plate
Option Slot A A1 6DI,DO,2AI,1AO,+10Vr,+24V
Option Slot B A3 1RO(NO/NC),1RO(NC), therm
Option Slot C A4 3DI (Enc.RS422), +5V/+15V
Option Slot D B5 3RO(NO)
Option Slot E 00 No board
Firmware language package +FL22 UK,FR,IT,ES,PT;WestEur
Documentation Level +DPAP Paper manuals
Documentation Lang. Preference +DLSE Swedish
System Firmware +FNP02 System software NXP
Software license NONE no software license
Application +A000 No Special Application
Parameter Set NONE none
Motor Parameter Default +LS50 Default Motor frequency 50HZ
Labeling options +LPC1 no additional labels
Special BoM structure +SPC0 Standard BoM Configuration
CE Approval +GACE CE Approval
UL Approval +GAUL UL approval
RCM Approval +GACT RCM Approval N16307
Marine approval NONE no marine approval
KC Approval +GAKC Korean Approval
Ukrainian Approval +GAUA Ukrainian Approval
EAC Approval +GAEA EAC Approval
Region -R00 International (-R00)
Frame Size FR06 Frame 06
Power rating 30K 30 kW/40 HP