NXP03855-A0T0IWG-A1A200E9E6+DCD3+ADFIF101+EMAR
Write a Review
SKU:
136U8158
NXP03855-A0T0IWG-A1A200E9E6 +DCD3+ADFIF101 +EMAR Vacon NXP Frequency Converter380 – 500 Vac (465-800 Vdc), 385 Amp, IP00Alpha-numeric displayIEC61800…
Adding to cart… The item has been added
Description
Vacon NXP Frequency Converter
380 – 500 Vac (465-800 Vdc), 385 Amp, IP00
Alpha-numeric display
IEC61800-3 for IT networks
No Brake
A Slot: 6DI,DO,2AI,1AO,+10Vr,+24V
B Slot: 2RO(NO/NC)
C Slot: No board
D Slot: 2-port ethernet
E Slot: CANopen
Manual: English
Frame 61 liquid cooled
Other options according to Model code
Model code: NXP03855-A0T0IWG-A1A200E9E6+DCD3+ADFIF101+EMAR
The VACON® NX family of air-cooled and liquid-cooled drives is
designed for a broad range of demanding industrial applications.
Gross weight 56 Kilogram
Net weight 55 Kilogram
EAN 5714853062805
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group NXP NXP Frequency Converter
Customized Drive +BM26 Vacon Dark Grey NXP
Mechanical Modification W Liquid cooling
Mains voltage 5- 380 – 500 Vac (465-800 Vdc)
Current 0385 385 Amp
Control Keypad A Alpha-numeric display
Enclosure 0 IP00
EMC emission levels T IEC61800-3 for IT networks
Brake Chopper 0 No Brake
Electrical Modification I INU, no charging circuit
Card Modifications G- FiberConnection+Varnished PCB
Shipping Package +GSCB Cardboard box as Shipping pack
Warranty +WT01 Warranty 12/18 months
Gland Plate Option +QGNO No conduit plate
Option Slot A A1 6DI,DO,2AI,1AO,+10Vr,+24V
Option Slot B A2 2RO(NO/NC)
Option Slot C 00 No board
Option Slot D E9 2-port ethernet
Option Slot E E6 CANopen
Firmware language package +FL22 UK,FR,IT,ES,PT;WestEur
Documentation Level +DPAP Paper manuals
Documentation Lang. Preference +DLUK English
System Firmware +FNP02 System software NXP
Software license +DCD3 DC/DC converter; Uout,max>75%
Parameter Set NONE none
Motor Parameter Default +LS50 Default Motor frequency 50HZ
Labeling options +LPC1 no additional labels
Special BoM structure +SPC0 Standard BoM Configuration
CE Approval +GACE CE Approval
UL Approval +GAUL UL approval
RCM Approval +GACT RCM Approval N16307
Marine approval +EMAR Marine Approval
KC Approval +GAKC Korean Approval
Ukrainian Approval +GAUA Ukrainian Approval
EAC Approval +GAEA EAC Approval
Region -R00 International (-R00)
Frame Size CH61 Frame 61 liquid cooled
Power rating 200 200 kW/300 HP