OF7P2-S-AF-40-385A-050-10-T1-E20
Write a Review
SKU:
132N9620
Advanced Harmonic Filter OF7P2 for Frequency ConvertersOF7P2-S-AF-40-385A-050-10-T1-E20Air-cooled, forced 400 V AC385 A 50 HzTHDi ≤ 10 %Thermal switc…
Adding to cart… The item has been added
Description
Advanced Harmonic Filter OF7P2 for Frequency Converters
Air-cooled, forced 400 V AC
385 A 50 HzTHDi ≤ 10 %
Thermal switch 145 °C
IP20/Open Type
AHF X7 IP20 w/ Internal Fan
Other options according to Model Code
Model code: OF7P2-S-AF-40-385A-050-10-T1-E20
Gross weight 184 Kilogram
Net weight 163 Kilogram
EAN 5715253141343
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product series OF7P2 Advanced Harmonic Filter OF7P2
Product target -S Frequency Converters
Cooling method -AF Air-cooled, forced
Voltage class -40 400 V AC
Current rating -385A 385 A
Nominal frequency -050 50 Hz
2nd voltage class N/A N/A
2nd current rating N/A N/A
2nd nominal frequency N/A N/A
Current harmonic distortion -10 THDi ≤ 10 %
Thermal protection -T1 Thermal switch 145 °C