OF7P2-S-AF-46-231A-060-10-T1-E20
Write a Review
SKU:
132N6799
Advanced Harmonic Filter OF7P2 for Frequency ConvertersOF7P2-S-AF-46-231A-060-10-T1-E20Air-cooled, forced 460 V AC231 A 60 HzTHDi ≤ 10 %Thermal switc…
Air-cooled, forced 460 V AC
231 A 60 HzTHDi ≤ 10 %
Thermal switch 145 °C
IP20/Open Type
AHF X7 IP20 w/ Internal Fan
Other options according to Model Code
Model code: OF7P2-S-AF-46-231A-060-10-T1-E20
Gross weight 140 Kilogram
Net weight 119 Kilogram
EAN 5715253108698
Cooling method -AF Air-cooled, forced
Voltage class -46 460 V AC
Current rating -231A 231 A
Nominal frequency -060 60 Hz
2nd voltage class -40 400 V AC
2nd current rating -251A 251 A
2nd nominal frequency -060 60 Hz
Current harmonic distortion -10 THDi ≤ 10 %
Thermal protection -T1 Thermal switch 145 °C