OF7P2-S-AF-46-439A-060-10-T1-E20
Write a Review
SKU:
132N9617
Advanced Harmonic Filter OF7P2 for Frequency ConvertersOF7P2-S-AF-46-439A-060-10-T1-E20Air-cooled, forced 460 V AC439 A 60 HzTHDi ≤ 10 %Thermal switc…
Air-cooled, forced 460 V AC
439 A 60 HzTHDi ≤ 10 %
Thermal switch 145 °C
IP20/Open Type
AHF X8 IP20 w/ External Fan
Other options according to Model Code
Model code: OF7P2-S-AF-46-439A-060-10-T1-E20
Gross weight 226 Kilogram
Net weight 205 Kilogram
EAN 5715253141312
Cooling method -AF Air-cooled, forced
Voltage class -46 460 V AC
Current rating -439A 439 A
Nominal frequency -060 60 Hz
2nd voltage class -40 400 V AC
2nd current rating -482A 482 A
2nd nominal frequency -060 60 Hz
Current harmonic distortion -10 THDi ≤ 10 %
Thermal protection -T1 Thermal switch 145 °C