OF7P2-S-AF-46-61A0-060-05-T1-E20
Write a Review
SKU:
132N6501
Advanced Harmonic Filter OF7P2 for Frequency ConvertersOF7P2-S-AF-46-61A0-060-05-T1-E20Air-cooled, forced 460 V AC61 A 60 HzTHDi ≤ 5 %Thermal switch 1…
Air-cooled, forced 460 V AC
61 A 60 HzTHDi ≤ 5 %
Thermal switch 145 °C
IP20/Open Type
AHF X4 IP20 w/ Internal Fan
Other options according to Model Code
Model code: OF7P2-S-AF-46-61A0-060-05-T1-E20
Gross weight 87.6 Kilogram
Net weight 76 Kilogram
EAN 5715253105659
Cooling method -AF Air-cooled, forced
Voltage class -46 460 V AC
Current rating -61A0 61 A
Nominal frequency -060 60 Hz
2nd voltage class -40 400 V AC
2nd current rating -70A0 70 A
2nd nominal frequency -060 60 Hz
Current harmonic distortion -05 THDi ≤ 5 %
Thermal protection -T1 Thermal switch 145 °C