114X3233 Danfoss Optyma™ Plus, OP-LPQM048NTP00E
Write a Review
SKU:
114X3233
Availability:
2 - 3 weeks
Adding to cart… The item has been added
Description
Product details
Gross weight 102 kg
Net weight 80 kg
EAN 5702428565066
Gross weight 102 kg
Net weight 80 kg
EAN 5702428565066
Air flow @ 50Hz [m³/h] 3300 m3/h
Applications LBP
Approval standard CE
EAC
Compressor model NTZ048-4
Compressor power supply [V/Ph/Hz] 400/3/50
Condenser type D7
Description OP-LPQM048NTP00E
Electrical code E
Fan blade size [mm] 450 mm
Fan cowl/grill type Grill H2
Fan current @ 50Hz [A] 0.47 A
Fan diameter [mm] 450 mm
Fan power consumption @ 50Hz [W] 110 W
Fan power output @ 50Hz [W] 68 W
Fan power supply [V/Ph/Hz] 230/1/50
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Max] 230 V
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Min] 230 V
Length [mm] 430 mm
Liquid line connection [in] 3/8 in
Liquid line connection type Solder
MCC 4.8 A
Model number OP-LPQM048NTP00E
No. of phases (compressor) 3
No. of phases (fan) 1
Number of fans 1
Receiver approval CE
Receiver volume [L] 3.4 L
Refrigerant R404A
R452A
R507
Region Africa
Asia
Europe
Middle East
Pacific
RLA 3.4 A
Segment usage Low Back Pressure
Sound power @ 50Hz [db(A)] 69 dBA
Sound pressure level 50Hz (@10 m distance) [db(A)] 38 dBA
Suction connection size [in] 5/8 in
Suction connection type Solder
Technology Reciprocating
Total height [mm] 813 mm
Type Optyma™ Plus
Type designation Condensing Units
Version P00
Voltage 50Hz [V] 380 V
Voltage 50Hz [V] [Max] 415 V
Width [mm] 1055 mm
Applications LBP
Approval standard CE
EAC
Compressor model NTZ048-4
Condenser type D7
Description OP-LPQM048NTP00E
Electrical code E
Fan blade size [mm] 450 mm
Fan cowl/grill type Grill H2
Fan current @ 50Hz [A] 0.47 A
Fan diameter [mm] 450 mm
Length [mm] 430 mm
MCC 4.8 A
Model number OP-LPQM048NTP00E
No. of phases (compressor) 3
No. of phases (fan) 1
Number of fans 1
Receiver approval CE
Receiver volume [L] 3.4 L
Refrigerant R404A
R452A
R507
Region Africa
Asia
Europe
Middle East
Pacific
RLA 3.4 A
Suction connection type Solder
Technology Reciprocating
Total height [mm] 813 mm
Type Optyma™ Plus
Version P00
Voltage 50Hz [V] 380 V
Voltage 50Hz [V] [Max] 415 V
Width [mm] 1055 mm
Product details
Description OP-LPQM048NTP00E
Fan blade size [mm] 450 mm
Fan current @ 50Hz [A] 0.47 A
Fan diameter [mm] 450 mm
Length [mm] 430 mm
MCC 4.8 A
Model number OP-LPQM048NTP00E
RLA 3.4 A
Total height [mm] 813 mm
Voltage 50Hz [V] 380 V
Voltage 50Hz [V] [Max] 415 V
Width [mm] 1055 mm
Description OP-LPQM048NTP00E
Fan blade size [mm] 450 mm
Fan current @ 50Hz [A] 0.47 A
Fan diameter [mm] 450 mm
Length [mm] 430 mm
MCC 4.8 A
Model number OP-LPQM048NTP00E
RLA 3.4 A
Total height [mm] 813 mm
Voltage 50Hz [V] 380 V
Voltage 50Hz [V] [Max] 415 V
Width [mm] 1055 mm