FC-302P15KT7E20H4BGCDXXSXXXXA0BKCXXXXDX
Write a Review
SKU:
137G0792
Frequency converterFC-302P15KT7E20H4BGCDXXSXXXXA0BKCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V, 15kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,(E20) IP20 / Chassis
RFI class A1 (C2)
Brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B4
PROFIBUS DP MCA 101, MCB-101 General purp. I/O
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code: FC-302P15KT7E20H4BGCDXXSXXXXA0BKCXXXXDX
Gross weight 23.81 Kilogram
Net weight 20.11 Kilogram
EAN 5715253266978
Series 302 302
Power Rating P15K (P15K) 15 KW / 20 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
Possible rating issue WARN01 Possible Rating Issue:
Enclosure E20 (E20) IP20 / Chassis
RFI Filter H4 RFI class A1 (C2)
Brake - Safe Stop B Brake chopper
LCP G Graphical Loc. Cont. Panel
A Option A0 PROFIBUS DP MCA 101
B Option BK MCB-101 General purp. I/O
D Option DX No D option
Frame Size B4 B4
Typecode Part 1 FC-302P15KT7E20H4BGC
Typecode Part 2 DXXSXXXXA0BKCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Variant condition (ref. YV00)
302_2
302_POWER_GROUP_2
60087
A_OPT_FC-302P15KT7A0
BR_FC-302P15KT7B
BR_FC-302P15KT7BH4
B_OPT_FC-302P15KT7BK
C0_OPT_FC-302P15KT7CX
C1_OPT_FC-302P15KT7X
COT_FC-302P15KT7C
C_OPT_FC-302P15KT7XX
D_OPT_FC-302P15KT7DX
ECL_FC-302P15KT7E20
ECL_FC-302P15KT7E20H4
FC-302
FC-302P15KT7
FRAME_B4
HDW21_FC-302P15KT7D
HDW21_FC-302P15KT7DH4
HDW22_FC-302P15KT7X
HDW22_FC-302P15KT7XH4
HDW23_FC-302P15KT7X
HDW23_FC-302P15KT7XH4
IN_POWER_GROUP_2
LCP_FC-302P15KT7G
P15K
RFI_FC-302P15KT7H4
SV_FC-302P15KT7SXXX
SV_FC-302SXXX
SV_FC-302SXXXB4
VLT
Variant condition (Purch)
302_POWER_GROUP_2
A_OPT_FC-302P15KT7A0
BR_FC-302P15KT7B
BR_FC-302P15KT7BH4
B_OPT_FC-302P15KT7BK
C0_OPT_FC-302P15KT7CX
C1_OPT_FC-302P15KT7X
COT_FC-302P15KT7C
C_OPT_FC-302P15KT7XX
D_OPT_FC-302P15KT7DX
ECL_FC-302P15KT7E20
ECL_FC-302P15KT7E20H4
FC-302
FC-302P15KT7
HDW21_FC-302P15KT7D
HDW21_FC-302P15KT7DH4
HDW22_FC-302P15KT7X
HDW22_FC-302P15KT7XH4
HDW23_FC-302P15KT7X
HDW23_FC-302P15KT7XH4
IN_POWER_GROUP_2
LCP_FC-302P15KT7G
P15K
RFI_FC-302P15KT7H4
SV_FC-302P15KT7SXXX
SV_FC-302SXXX
SV_FC-302SXXXB4
VLT
Power 160% (HO) [KW] 15 15
Power 110% (NO) [KW] 18.5 18.5
Height [mm] 516,0 516,0
Width w/ no C options [mm] 229,0 229,0
Depth [mm] 242,0 242,0
Depth with Option A/B [mm] 242,0 242,0
kVA 21.5 21.5
Power Loss NO [W] 300 300
Power Loss NO [W] 300 300
Power Loss HO [W] 220 220
Power Loss HO [W] 220 220
Continuous Current (NO) [A] 23 23
Intermittent Current (NO) [A] 25.3 25.3
Continuous Current (NO) [A] 22 22
Intermittent Current (NO) [A] 24.2 24.2
Continuous Current (HO) [A] 19 19
Intermittent Current (HO) [A] 30.4 30.4
Continuous Current (HO) [A] 18 18
Intermittent Current (HO) [A] 28.8 28.8
Power Rating at 525-550V 11kW 11kW
Power Rating at 575V 15HP 15HP
Power Rating at 690V 15kW 15kW