FC-302P15KT7E20H4BGCDXXSXXXXA0BKCXXXXDX
VLT® AutomationDrive FC-302
(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V, 15kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,(E20) IP20 / Chassis
RFI class A1 (C2)
Brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B4
PROFIBUS DP MCA 101, MCB-101 General purp. I/O
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | P15K | (P15K) 15 KW / 20 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 - 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E20 | (E20) IP20 / Chassis | |
| RFI Filter | H4 | RFI class A1 (C2) | |
| Brake - Safe Stop | B | Brake chopper | |
| LCP | G | Graphical Loc. Cont. Panel | |
| A Option | A0 | PROFIBUS DP MCA 101 | |
| B Option | BK | MCB-101 General purp. I/O | |
| D Option | DX | No D option | |
| Frame Size | B4 | B4 | |
| Typecode Part 1 | FC-302P15KT7E20H4BGC | ||
| Typecode Part 2 | DXXSXXXXA0BKCXXXXDX | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Variant condition (ref. YV00) |
302_2 302_POWER_GROUP_2 60087 7 A_OPT_FC-302P15KT7A0 BR_FC-302P15KT7B BR_FC-302P15KT7BH4 B_OPT_FC-302P15KT7BK C0_OPT_FC-302P15KT7CX C1_OPT_FC-302P15KT7X COT_FC-302P15KT7C C_OPT_FC-302P15KT7XX D_OPT_FC-302P15KT7DX ECL_FC-302P15KT7E20 ECL_FC-302P15KT7E20H4 FC-302 FC-302P15KT7 FRAME_B4 HDW21_FC-302P15KT7D HDW21_FC-302P15KT7DH4 HDW22_FC-302P15KT7X HDW22_FC-302P15KT7XH4 HDW23_FC-302P15KT7X HDW23_FC-302P15KT7XH4 IN_POWER_GROUP_2 LCP_FC-302P15KT7G P15K RFI_FC-302P15KT7H4 SV_FC-302P15KT7SXXX SV_FC-302SXXX SV_FC-302SXXXB4 VLT |
| Variant condition (Purch) |
| Power 160% (HO) [KW] | 15 | 15 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 18.5 | 18.5 | |
| Power Rating at 525-550V | 11kW | 11kW | |
| Power Rating at 575V | 15HP | 15HP | |
| Power Rating at 690V | 15kW | 15kW | |