FC-302P15KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4586
Frequency converterFC-302P15KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V, 15kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Other options according to Model code
Model code: FC-302P15KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 30.01 Kilogram
Net weight 26.45 Kilogram
EAN 5714853127962
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop X No brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
Frame Size B2 B2
Typecode Part 1 FC-302P15KT7E21H2XXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 160% (HO) [KW] 15 15
Power 110% (NO) [KW] 18.5 18.5
Intermittent Current (HO) [A] 28.8 28.8
Power Rating at 525-550V 11kW 11kW
Power Rating at 575V 15HP 15HP
Power Rating at 690V 15kW 15kW