FC-302P15KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
VLT® AutomationDrive FC-302
(P15K) 15 KW / 20 HP, Specific Ratings: 11kW@525-550V, 15HP@575V, 15kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B2
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | P15K | (P15K) 15 KW / 20 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 - 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E21 | IP21 / Type 1 | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake - Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | X | No Loc. Cont. Panel | |
| D Option | DX | No D option | |
| Frame Size | B2 | B2 | |
| Typecode Part 1 | FC-302P15KT7E21H2XXC | ||
| Typecode Part 2 | DXXSXXXXAXBXCXXXXDX | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Power 160% (HO) [KW] | 15 | 15 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 18.5 | 18.5 | |
| Power Rating at 525-550V | 11kW | 11kW | |
| Power Rating at 575V | 15HP | 15HP | |
| Power Rating at 690V | 15kW | 15kW | |