FC-302P22KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Write a Review
SKU:
136X4588
Frequency converterFC-302P22KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX VLT® AutomationDrive FC-302(P22K) 22 KW / 30 HP, Specific Ratings: 18.5kW@525-550V, 25HP@57…
Description
Frequency converter
VLT® AutomationDrive FC-302
(P22K) 22 KW / 30 HP, Specific Ratings: 18.5kW@525-550V, 25HP@575V, 22kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B2
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code: FC-302P22KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Gross weight 31.61 Kilogram
Net weight 28.05 Kilogram
EAN 5714853127986
Product View (Switch) GLBL Global (Standard)
Product Group FC- VLT® AutomationDrive FC-
Series 302 302
Power Rating P22K (P22K) 22 KW / 30 HP
Phase T Three phase
Mains Voltage 7 525 - 690 VAC *
Possible rating issue WARN01 Possible Rating Issue:
Enclosure E21 IP21 / Type 1
RFI Filter H2 RFI Filter
Brake - Safe Stop X No brake chopper
LCP X No Loc. Cont. Panel
Coating PCB C Coated PCB
Mains Option D Loadsharing
Adaptation A X Standard Cable Entries
Adaptation B X No adaptation
Software Release SXXX Latest release std. SW.
Software Language Pack X Standard Language Pack
A Option AX No A Option
B Option BX No B Option
C0 Option MCO CX No C0 option
C1 Option X No C1 option
C Option Software XX No software option
D Option DX No D option
Frame Size B2 B2
Typecode Part 1 FC-302P22KT7E21H2XXC
Typecode Part 2 DXXSXXXXAXBXCXXXXDX
Product Catalog NO_VIEW NO VIEW
Power 160% (HO) [KW] 22 22
Power 110% (NO) [KW] 30 30
Height [mm] 664,0 664,0
Width w/ no C options [mm] 243,0 243,0
Depth [mm] 261,0 261,0
Depth with Option A/B [mm] 261,0 261,0
kVA 32.3 32.3
Power Loss NO [W] 440 440
Power Loss NO [W] 440 440
Power Loss HO [W] 370 370
Power Loss HO [W] 370 370
Continuous Current (NO) [A] 36 36
Intermittent Current (NO) [A] 39.6 39.6
Continuous Current (NO) [A] 34 34
Intermittent Current (NO) [A] 37.4 37.4
Continuous Current (HO) [A] 28 28
Intermittent Current (HO) [A] 44.8 44.8
Continuous Current (HO) [A] 27 27
Intermittent Current (HO) [A] 43.2 43.2
Power Rating at 525-550V 18.5kW 18.5kW
Power Rating at 575V 25HP 25HP
Power Rating at 690V 22kW 22kW