FC-302P22KT7E21H2XXCDXXSXXXXAXBXCXXXXDX
VLT® AutomationDrive FC-302
(P22K) 22 KW / 30 HP, Specific Ratings: 18.5kW@525-550V, 25HP@575V, 22kW@690V
Three phase, 525 - 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
No Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Loadsharing
Latest release std. SW.
Frame: B2
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | P22K | (P22K) 22 KW / 30 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 - 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E21 | IP21 / Type 1 | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake - Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | X | No Loc. Cont. Panel | |
| D Option | DX | No D option | |
| Frame Size | B2 | B2 | |
| Typecode Part 1 | FC-302P22KT7E21H2XXC | ||
| Typecode Part 2 | DXXSXXXXAXBXCXXXXDX | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Power 160% (HO) [KW] | 22 | 22 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 30 | 30 | |
| Power Rating at 525-550V | 18.5kW | 18.5kW | |
| Power Rating at 575V | 25HP | 25HP | |
| Power Rating at 690V | 22kW | 22kW | |